Про кафедру:

Про кафедру:

  • Кафедру засновано в 1930 р. Одним з перших керівників кафедри був професор Сушкевич А.К., який багато уваги приділяв підбору досвідчених, висококваліфікованих викладачів, серед них була Воловельська С.Н., яка потім багато років працювала в інституті. Робота кафедри не зупинялась ні в часи війни тобто при евакуації, ні в післявоєнні роки. Спочатку штат кафедри налічував три викладача, по мірі розвитку інституту зі збільшенням контингенту студентів кількість викладачів збільшувалась, але передумовою формування кафедри продовжував бути високий рівень кваліфікації викладачів. До тепер основною ознакою відбору в конкурсі на викладацьку посаду є наявність базової університетської освіти.
  • Відмітною особливістю роботи кафедри було і залишається запровадження математичних методів та моделей для вирішення практичних задач в економіці та економічних дослідженнях. Не зважаючи, що в 50-ті роки математики та фізики належали до однієї кафедри, яку очолював доцент Злуніцин С.А. (він же був в той час і деканом), курс кафедри на математику в економіці визначився ще тоді, коли вона належала до факультету промислового постачання. В 60-ті роки колектив кафедри під керівництвом доцента Воловельської С.Н. одним з перших в Україні посилено зайнявся розробкою та використанням математичних методів в економіці. Той період характеризувався плідною співпрацею з науковими співробітниками, аспірантами інституту. Викладачі кафедри проводили науково-дослідну роботу разом з викладачами фахових кафедр в господарчо-дослідницьких темах. Кафедра вищої математики була провідною за математичними методами серед вузів м. Харкова і України. В цей період на кафедрі вже працювали Тарасова К.П., Єршова Д.М., Широкорад Л.Д., Ковальова Н.Г. З 1964 року до 1974 року кафедрою завідував доцент Івницький Т.Г., учасник Великої Вітчизняної війни. Тоді кафедра вищої математики належала факультету Організації механізованої обробки економічної інформації.
  • З 1975 року до 1986 року кафедрою завідувала Тарасова К.П., яка свою діяльність на кафедрі розпочала ще з 1953 асистентом та пропрацювала більше півсторіччя, передаючи свої знання не тільки студентам, але і молодим починаючим викладачам. Сьогодні Тарасова К.П. на кафедрі уособлює зразок відданості педагога, добросовісності викладача, творчого науковця. Катерина Петрівна як ветеран праці бере активну участь в соціальному житті університету, кафедри. В період, коли завідувала кафедрою Тарасова К.П. на кафедру прийшли доценти Єгоршин О.О., Снурнікова Г.К., Афанас’єва Л.М., Травкіна Т.М., Шевченко О.К., Тижненко О.Г., викладачі Ігначкова А.В., Попова З.Г. З 1975 року кафедра увійшла до складу економічного факультету, який пізніше став називатися Облік та аудит. Колектив кафедри продовжив свої традиції в застосуванні математичних методів для вирішення економічних задач. В цей час активно працювали студентські гуртки, велика увага приділялась науково-дослідній роботі студентів та як результат неодноразово призові місця на студентських конференціях у Києві, Львові та інших містах України завойовувалися студентами нашого вузу. В цей час викладачі кафедри активно працювали в лабораторії матеріально-технічного постачання під керівництвом доцента С.Н. Воловельської. З 1987 року до 2004 року завідував кафедрою доцент Бузько Я.П.
  • Сьогодні це загальнофункціональна кафедра і забезпечує формування у майбутніх фахівців аналітичних компетентностей, які ґрунтуються на фундаментальних знаннях вищої математики та економіко-математичних методів і їх реалізації в сучасних програмних середовищах.
  • Викладачі кафедри – фахівці з математики, математичних методів, моделей та їх застосування в різних сферах діяльності людини, про що свідчать дипломи про підвищення кваліфікації та сертифікати. Педагоги кафедри мають багато наукових статей, опублікованих в іноземних фахових виданнях, котрі входять до міжнародних наукометричних баз. Для підвищення якості освітянської діяльності на кафедрі під час викладання математичних дисциплін реалізується компетентнісний підхід з використанням  ІТ-технологій. За всіма дисциплінами, які викладаються на кафедрі, розроблено повні навчально-методичні комплекси та персональні навчальні системи контентного та інтерактивного рівнів. Математичні дисципліни викладаються у супроводі інтерактивних презентацій на основі електронних мультимедійних видань праць викладачів кафедри, що сприяє кращому засвоєнню знань з математики.
  • За редакцією д-ра е.н., проф. В.С. Пономаренка на кафедрі видано базовий підручник для студентів економічних спеціальностей «Вища математика» та мультимедійний інтерактивний електронний підручник «Вища математика: математичний аналіз, лінійна алгебра, аналітична геометрія», а також педагоги кафедри створили підручники «Математика для економістів», «Математичне програмування» з грифом МОН України, більше ніж 80 навчальних посібників.
  • За всіма математичними дисциплінами викладачі кафедри організовали та проводять лабораторні практикуми у програмних середовищах («MatLab», «Excel», «Statgraphics», «Statistica», «MathCad»), що надає змогу студенту не тільки теоретично вивчити математичні інструменти, але й набути навички їх застосування під час розв’язання реальних економічних задач. Педагоги кафедри викладають математичні дисципліни англійською мовою за навчальною програмою для українських та іноземних студентів. Кафедра забезпечує бакалаврську підготовку іноземною мовою.
  • На кафедрі функціонує аспірантура за спеціальністю 08.00.11  «Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці». Викладачі кафедри проводять наукову діяльність за напрямами: «Економіко-математичні методи і моделі для розв’язання задач в економіці» та «Математичне обґрунтування, аналіз достовірності та застосування механіко-математичних  і фізико-математичних моделей». Співробітники кафедри беруть участь у щорічній міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні проблеми управління підприємствами: теорія та практика», де ведуть секцію «Сучасні економіко-математичні моделі в управлінні підприємством». Кафедра активно співпрацює з науково-дослідним інститутом ІПМаш ім. А.М. Підгорного НАН України, ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського», спільним португальсько-українським підприємством ТОВ «Петрометал Україна», ПАТ «Турбоатом» та іншими промисловими підприємствами України. Результати наукових досліджень викладачі кафедри реалізують під час виконання договірних наукових робіт на підприємствах м. Харкова, публікують на їх основі численні статті й монографії в Україні та за кордоном, впроваджуючи дослідження у навчальний процес.
  • Студенти мають чудову можливість відвідувати гурток поглибленого вивчення математики та її застосувань в економіці, що діє при кафедрі. Щорічно члени гуртка відстоюють честь університету на Всеукраїнській студентській олімпіаді з математики, а також з 2016 року щорічно беруть участь в Міжнародному науковому студентському конгресі, який організує Університет Малтепе (м. Стамбул, Туреччина), міжнародних наукових конференціях за кордоном.
  • З метою підвищення якості  довузівської підготовки майбутніх студентів, для проходження тестування в умовах зовнішнього незалежного оцінювання слухачів підготовчих курсів, викладачі кафедри опублікували велику кількість посібників та  методичних розробок і проводять активну навчальну діяльність в зазначеному напрямі.